Założenia metody monitoringu poziomu wód gruntowych z wykorzystaniem danych z misji GRACE
Monika Biryło
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Wydział geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa
Joanna Kuczyńska-Siehień
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Wydział Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa
Jolanta Nastula
Centrum badań Kosmicznych
Zofia Rzepecka
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Wydział Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa
Woda jest jednym z podstawowych elementów potrzebnych do życia i gospodarki. Monitorowanie zasobów i jakości wody jest działaniem niezbędnym do zapewnienia bezpieczeństwa społeczeństwu. Zarówno brak, jak i nadmiar wody stanowi zagrożenie. Wody gruntowe są ważnym źródłem czystej wody, na całej Ziemi pokrywają około 50% zasobów wody pitnej, 40% zużycia wody dla celów przemysłowych i 20% irygacyjnych. Jednym z podstawowych instrumentów racjonalnej gospodarki wodnej jest prowadzenie monitoringu poziomu wód gruntowych i ich jakości. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej i wprowadzenie Ramowej Dyrektywy Wodnej w Polsce, spowodowało konieczność dokonania zmian w dotychczas prowadzonym monitoringu wód podziemnych.
W prezentacji podano ogólne założenia aktualnie opracowywanego algorytmu nowoczesnego monitorowania poziomu wód gruntowych. Przedstawiona metodyka zakłada wykorzystanie danych z misji GRACE (GRACE FO), z uwzględnieniem modeli hydrosfery lądowej (GLDAS, CPC, NOAA). Zapewni to możliwość określenia uśrednionych poziomów wód gruntowych z rozdzielczością powierzchniową rzędu 100x100 km na obszarze Polski. Dodatkowo, w celu sprawdzenia oraz podniesienia rozdzielczości i dokładności wyznaczeń, planuje się zastosowanie metod grawimetrii naziemnej. Uzyskane w ten sposób modele trendów zmian poziomu wód gruntowych zostaną porównane z trendem wyznaczonym na podstawie długich szeregów czasowych dostępnych pomiarów bezpośrednich.
Celem prowadzonych prac jest sprawdzenie czy wykorzystanie ogólnodostępnych danych z globalnych modeli hydrosfery oraz danych satelitarnych z geopotencjalno-klimatycznej misji GRACE zapewni odpowiednią dokładność, łatwość i efektywność wyznaczania poziomu wód gruntowych na wybranym obszarze testowym.
[pdf]
[powrót]