Korelacja obserwowanych zmian przyspieszenia siły ciężkości z szeregami czasowymi zmian ciężkości wynikających z obserwacji satelitów GRACE i CHAMP na terenie Polski
Ewa Andrasik
KGiAG GIK PW
Tomasz Olszak
KGiAG GIK PW
Marcin Barlik
KGiAG GIK PW
Piotr Spadarzewski
KGiAG GIK PW
Metody grawimetrii satelitarnej z powodzeniem wykorzystywane są do śledzenia czasowych zmian przyspieszenia siły ciężkości Ziemi. W rejonach o intensywnej tendencji zmian pozwalają one na równi precyzyjne monitorowanie jak metody naziemne przy znacznie korzystniejszym rozkładzie czasowym i przestrzennym. W Polsce obserwacje absolutnej wartości przyspieszania siły ciężkości wykonuje się w sposób quasi-permanentny na niewielu stanowiskach. Na kilku stanowiskach są dostępne szeregi czasowe zmian przyspieszenia charakteryzujące się niejednorodnością w sensie czasowym.
Prezentacja ma za zadanie wskazać tendencje zmian absolutnej wartości przyspieszenia na wybranych punktach na terenie Polski oraz wskazać, czy tendencje te znajdują swoje odbicie w obserwacjach czasowych zmian przyspieszenia wykonywanymi za pomocą technik satelitarnych. W tym celu wykorzystano produkty misji GRACE (miesięczne rozwiązania ziemskiego pola siły ciężkości GFZ RL5) i CHAMP (miesięczne rozwiązania ULux), z pomocą których wygenerowano szeregi czasowe zmian przyspieszenia w wybranych punktach na terenie Polski wskazując na ich korelacje z wyznaczanymi wartościami przyspieszenia siły ciężkości na punktach wyznaczeń absolutnych.
[powrót]