Poniżej jest wiadomość przesłana do wszystkich studentów zapisanych na przedmiot w systemie USOS.
Szanowni Studenci,
przedstawiam kilka informacji dotyczących Rachunku Wyrównawczego (z elementami informatyki) w semestrze letnim, roku akademickiego 2019/2020, którego jestem w tym roku koordynatorem.
W tym semestrze, podobnie jak w roku ubiegłym, osobą odpowiedzialną za wykłady jest dr Zenon Parzyński, i to z nim należy załatwiać wszelkie kwestie dotyczącą wykładów, ewentualnie powinien też przedstawić Wam formę zaliczenia wykładów. Z tego co wiem (ale nie bierzcie tego za pewnik), planowane jest normalne zaliczenie wykładów – ale wszystko może się dynamicznie zmienić, w zależności od rozwoju sytuacji i momentu powrotu do zajęć tradycyjnych na uczelni.
Ja (Marcin Rajner) będę odpowiadał za ćwiczenia z wszystkimi trzema grupami i poniżej przedstawię kilka informacji wstępnych i formalnych. Zgodnie z planem nasze zajęcia rozpoczynają się w drugiej połowie semestru. Z tego co wiem skończyli już Państwo zajęcia z PPOO, a zatem teraz zaczynamy RAW – od początku przyszłego tygodnia.
W tym semestrze mamy niewiele zajęć i jest to przede wszystkim przygotowanie do RAW na semestrze III, na którym będziemy się już zajmowali konkretnymi wyrównaniami sieci niwelacyjnych i kątowo-liniowych. W tym III semestrze treści wykładów i treści ćwiczeń będą bardzo silnie powiązane, tzn. na ćwiczeniach będzie wprost realizacja treści przedstawianych na wykładach. W semestrze II jednak, treści wykładów i ćwiczeń są całkiem rozbieżne, ponieważ te siedem ćwiczeń poświęcimy nauce programowania, które będzie nam niezbędne w następnym semestrze.
Proponuję następujący system pracy zdalnej w tym semestrze (dotyczy ćwiczeń prowadzonych przeze mnie z wszystkimi grupami):
-
w poniedziałki (od 20.04, przez 7 następnych tygodni) będę Państwu udostępniał materiały w różnej formie, z którymi będzie trzeba się zapoznać i wykonać zawarte tam instrukcje, a w piątki będę dostępny on-line (umówmy się na godziny od 10 do 12) na platformie teams, tak aby każdy miał możliwość zapytania czy przedyskutowania interesujących go kwestii, w grupie lub indywidualnie (patrz też podpunkt dotyczący kontaktu poniżej),
-
głównym źródłem informacji i danych jest strona na moim serwerze: http://www.grat.gik.pw.edu.pl/dydaktyka/2019_2020_lato/rw/
tam zamieszczał będę wszystkie materiały, które będę chciał Państwu udostępnić, będą tam też różne informacje oraz lista (nazwiska są zamazane z uwagi na ochronę danych osobowych, ale każdy powinien się łatwo tam zidentyfikować), na której będę zaznaczał zaliczenie poszczególnych ćwiczeń,
-
prawdopodobnie są też już Państwo zaznajomieni z platformą teams, z której korzystali również moi koledzy. Stworzyłem specjalny zespół, aby do niego dołączyć należy skorzystać z kodu:
[kod podany mailu]
. Ponieważ forma tej platformy może być dla wielu z Was źródłem pierwszego kontaktu (automatyczne powiadomienia, interaktywność), będę również tam anonsował dodawanie nowych treści na mojej stronie, -
kontakt tak jak wspomniałem, nowe treści będę sukcesywnie publikował w poniedziałki i nie będą one wymagały specjalnie Państwa obecności i będą możliwe do wykorzystania w dowolnym czasie. W każdej chwili jestem dostępny do Państwa dyspozycji (w miarę możliwości) i zachęcam do kontaktu w przypadku kwestii niejasnych czy jakichkolwiek problemów z przedmiotem. Możecie skorzystać z poczty elektronicznej (
[adres podany w mailu]
), lub z platformy teams (postaram się odpowiedzieć na wszystkie zostawione tam komentarze lub pytania). Tak jak wyżej wspomniałem, powinienem być też dostępny w piątki on-line, ale oczywiście jeżeli ktoś chciałby się skontaktować w innym terminie, to nie ma najmniejszego problemu, proszę tylko o wcześniejsze mailowe ustalenie godziny takiego spotkania, -
do ćwiczeń nie będzie potrzebna żadna dodatkowa literatura. Większość pomocy dotyczących programowaniy, czy przedstawianych problemów numerycznych jest dostępna w internecie, jeżeli będę chciał wskazać jakieś szczególne źródło informacji, to będzie to zawarte w poszczególnych ćwiczeniach.
ZALICZENIE
W czasie tych ćwiczeń, wiele rzeczy czy zadań domowych będzie należało zrobić
samodzielnie (szczegóły będą sukcesywnie podawane). Jakość i terminowość
oddawania tych prac (jeżeli o to poproszę) będzie sukcesywnie odnotowywana.
Zaliczenie ćwiczeń będzie polegało na osobistym wykonaniu wybranych zadań na
komputerze, już po powrocie na uczelnie. Obecnie zakładamy powrót na uczelnię
na 15 maja, więc taka forma zaliczenia na miejscu
jest wstępnie ustalona.
Oczywiście nie wiadomo czy termin powrotu na uczelnie nie będzie przesunięty,
dlatego też zastrzegam sobie zmianę formy zaliczenia. Uczulam jednak, że może
się zdarzyć, że jakość i terminowość prac domowych może się stać wtedy
czynnikiem bardzo istotnym.
Ocena z przedmiotu to oczywiście ocena wypadkowa z ćwiczeń i wykładów, zgodnie
z regulaminem zawartym w sylabusie naszego przedmiotu (do sprawdzenia na
stronach PW).
Do osób powtarzających: oczywiście jeżeli ktoś zaliczył ćwiczenia w zeszłym roku, takie zaliczenie będę przepisywał. Jedynie w zeszłym roku nie było oceny z ćwiczeń, a oceną końcową była ocena z zaliczenia wykładów. Więc i taki system w przypadku tych starszych kolegów zastosujemy w tym roku.
Dość dużo tych informacji wstępnych, ale mam nadzieje, że pozwoli to na łatwiejszą i sprawniejszą współpracę w dalszej części semestru. Jeżeli jakieś kwestie formalne dalej wymagają sprostowania to proszę o informację.
Z poważaniem
Marcin Rajner